Преди не много време Соня Елизабета Корваля помогна на по-малките читатели да направят първите си стъпки из иначе сложния свят на гръцките митове. Нещо повече, запозна ги по лек и забавен начин с герои и богове като Тезей, Одисей, Зевс, Херкулес. Издателство „Пътечки” продължава издаването на поредицата, като я допълва с две още по-интригуващи заглавия: „Медуза“ и „Дедал и Икар“.
Какво ще откриете в книгите?
Митовете за Дедал и Икар, и за сестрите горгони са толкова известни и навлезли в метафоричния ни език, че е истинско удоволствие да имаме възможността да ги представим на децата си.
„Дедал и Икар“ проследява историята на бащата и сина от момента на построяване на лабиринта и заточението на създателя му, през търпеливото събиране на пера и материали, измайсторяването на крилата, до фаталния полет, в който Икар се издига твърде близо до слънцето.
„Медуза“ започва с кратък поглед към обикновения живот на сестрите Медуза, Евриала и Стено, нанесената на богинята Атина обида и нейното отмъщение. След това читателят се озовава в двора на цар Полидект, където Персей се зарича да принесе като сватбен дар главата на горгоната.
Двата мита са добре познати, като тук са разказани като самостоятелни и завършени истории, поднесени на достъпен език.
Прочит под лупа
Както и в предходните заглавия от поредица „Малка библиотека на гръцките митове“, „Медуза“ и „Дедал и Икар“ също се отличават със семплия си разказ. Фокусът е върху общата картина и основното действие, като неразбираемите за по-малката аудитория концепции са оставени настрана. Запазена е и кратката биографична, но достатъчно изчерпателна информация за основните персонажи. Това позволява пълнокръвно въвеждане на героите в текста, без той да бъде излишно утежнен и удължен.
Макар историите да са отделени една от друга сюжетно, а и като книжни тела, препратките към другите заглавия далеч не са изключени. Например, „Дедал и Икар“ може да се прочете и като естествено въведение или продължение към „Тезей и Минотавърът“. По този начин става възможно неусетното надграждане на общата култура и познанието за гръцките митове.
Митовете са преразказани неутрално, не е направен опит да бъдат оправдани дадени действия или решения, били те и нелогични. Така възприемането и тълкуването на историите остава в ръцете на децата, подкрепени от родителите си, което пък им дава автономност и свобода сами да изразяват мисли, наблюдения и заключения.
Илюстрациите отново са на Анна Ланг в характерните за нея меки форми и цветове. Те допълват чудесно текста, като му добавят достатъчно детайли.
Идеи за разговор
- Потърсете на картата къде са се случили описаните събития. Какво има там в наши дни?
- Какво символизират героите от митовете в съвремието ни? В какъв контекст се използват имената им?
- Защо е важна митологията, с какво допринася за живота на хората?
- Кой е любимият ви герой и защо?
- Бихте могли да споменете и за легендарни персонажи, присътващи в други митологични светове. Особено полезен тук би бил впечатляващият „Митологичен атлас“.
Независимо дали решите да полетите с Дедал и Икар или да последвате Персей в търсене на Медуза, със сигурност ви очакват чудни въображаеми приключения!
Откъс от “Дедал и Икар” ● Откъс от “Медуза”
Теми: гръцка митология
Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.