Под лупа: Мистерията на живота

Най-голямото чудо от всички чудеса и най-невероятната от всички магии си остава животът. Колкото и да знаем за произхода му, още не сме научили достатъчно, за да кажем, че вече всичко ни е ясно.

Преподаваното в училище е опростено, а трудовете на биолозите и антрополозите – твърде тежки за четене и осмисляне. Затова пък имаме „Мистерията на живота“ (изд. „Колибри“), която печели нидерландската награда за детска литература „Златно перо“ (Gouden Griffel) през 2014 г.! Ян Пол Схютен излага толкова достъпно теорията на еволюцията, че скъсява силно дистанцията между науката и децата.

Какво ще откриете в книгата?

Знаем, че човекът е произлязъл от далечен прародител на маймуните. Знаем и че бозайниците споделят голяма част от ДНК-то си. Мнозина са информирани, че споделяме общи гени със земноводни и растения. Е, добре, но колко назад можем да се върнем?

„Мистерията на живота“ превърта лентата на еволюцията чак до първите едноклетъчни организми.

Авторът отговаря по лек и хумористичен (но и достатъчно сериозен) начин на вечните въпроси:

  • Откъде произлизаме?
  • Как се е зародила живата материя?
  • Кои са големите скокове в еволюцията?
  • Защо животът е възникнал точно във водата?
  • За какво са отговорни гените?
  • Защо всичко живо в някакъв момент умира?
  • Колко са стари Земята и Вселената…

Наред с това, Схютен разкрива тайната зад редица явления, за които вероятно дори не сме се замисляли. Например, защо настръхваме и хълцаме или какво се случва, когато пуснем сюнгер през месомелачка (изключително любопитно!). Оказва се, че еволюцията има свои приумици, а понякога дори и на нея се усмихва късметът.

Прочит под лупа

Книгата съдържа концепции от еволюцията, антропологията, биологията, палеонтологията, физиката, химията. Защото, макар и за удобство да са разделени в отделни науки, всички заедно дават обяснение за живота и света.

В „Мистерията на живота“ е побрана изключително много научна информация, но Ян Пол Схютен е намерил решение срещу преумората на читателите. Как става това ли? С добре подбрани думи, ясна структура, раздробяване на текста на премерени сегменти и тонове хумор! Да, науката може да бъде и доста забавна. Самото съдържание също е разписано подробно, така че читателите лесно да се завърнат към особено интересни моменти.

Илюстрациите на Флор Ридер са възможно най-доброто допълнение към интересния текст. Едновременно опростени и достатъчно нагледни, те се вписват чудесно както в хумора на автора, така и в поднесената информация. Всъщност, картините са с толкова характерен стил, че печелят нидерландската награда за най-добра илюстрация „Златно перо“ (Gouden Penseel) също през 2014 г. Като добавка, книжното тяло е здраво и стабилно, с плътни страници и твърди корици, които гарантират издръжливост при многократен прочит.

Особено впечатление прави позицията на автора спрямо науката и религията. Въпреки че до самия край привнася още и още доказателства в подкрепа на теорията на еволюцията, той не отрича и сътворението (е, не в рамките на 6 дни, разбира се). Дори приканва читателите да проучат допълнително и двата въпроса, преди да изберат позицията си. А тя може да е различна – да изключва едно от двете или да ги обедини: в крайна сметка има немалко учени, които вярват в божествена промисъл. Подходът на Ян Пол Схютен обаче помага на читатели с различен мироглед да приемат написаното в книгата с по-отворено съзнание и доверие.

Идеи за разговор

Темите за разговор в книгата са толкова много, че за вдъхновение може просто да използвате Съдържанието. В крайна сметка, всеки разговор вероятно ще прерасне в търсене на допълнително информация и оживени дискусии, защото книгата е интересна както за децата, така и за възрастните. Ето все пак няколко отправни точки:

  • Какво знае детето за еволюцията? Ако е учило за нея в училище – какво е запомнило и разбрало; ако ли не – как си представя, че е възникнал животът?
  • Какво мисли за идеята, че сме „произлезли от маймуните“?
  • Вярвате ли в науката? А в Бог? Как избрахте да повярвате в еволюцията/сътворението?
  • Кое е най-невероятното от всичко, което прочетохте в книгата?

„Мистерията на живота“ е чудесен избор за подарък или за насърчаване на будните и любопитни умове. А най-прекрасното е, че напомня за ценността на самия живот. Той е чудо, което забравяме да почетем, тъй като го приемаме за даденост. Четейки книгата обаче си даваме сметка, че природата е вложила милиони години усилия, търпение и постоянство, за да можем сега да бъдем това, което сме.

„Всъщност не е нужно да помниш всички числа. Не е нужно дори да ги разбираш. Споменавам ги само за да ти покажа колко удивителен си в действителност. Понеже колкото и да са особени тези клетки, те стават специални чак когато заработят в екип. Понеже изграждат теб – едно мислещо, движещо се, говорещо, четящо, смеещо се чудо.“

Теми: наука, еволюция, човешки вид, произход на видовете

Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.