Под лупа: Да спасим Кармело

В детската литература (а и в тази за възрастни) има немалко шаблони и клишета. Повтарящи се сюжети, сходни герои, актуални и силно експлоатирани послания. Но също така се случва да попаднем на нещо толкова свежо и оригинално, че излизаме от унес с едно „Ха!“.

Празничното „Ха!“ беше предизвикано от „Да спасим Кармело“ от Аугустин Санчес Агилар, а заслугата за възможността да разгърнем и прочетем книгата на български език е на изд. „Мармот“.

Какво ще намерите в книгата?

Правя едно лирично, но необходимо отклонение, с което се връщаме се около 2000 години назад в историята. Ражда се Иисус, а тримата влъхви (още мъдреци/царе) поднасят дарове на младенеца. Мнозина вярват, че традицията да се правят подаръци на Коледа произлиза именно от този жест.

Оказва се, че Тримата мъдреци остават верни на обичаите и в Испания продължават да носят подаръци за децата. От тях Валентин си пожелава хубаво, мекичко и симпатично прасенце за Коледа, което да гушка, докато спи. В писмото си обаче забравя да допълни, че става дума за плюшено прасе, вследствие на което в дома му се озовава едно истинско, пълнокръвно, розово, стокилограмово животно, ухаещо на нахут.

„Мама казва, че този проблем трябва да се уреди, защото у дома няма място за двама души и едно прасе. Един от трима ни трябва да си тръгне. И тъй като прасето дойде последно, следва то да си замине. Логично е.“

Оттук започва еднопосочна кореспонденция от Валентин към Тримата мъдреци, в която той ги увещава да вземат прасето и да го заменят с плюшена играчка. Или поне само да си го приберат обратно. Ала Мъдреците се ослушват и не обръщат внимание на молбите на момчето. Така Валентин и майка му се забъркват в комични каши и се оплитат в опашати лъжи покрай гостуването на приятелката на майката – Мария-Някоя-си.

Прочит под лупа

„Да спасим Кармело“ пленява с огромен и първокласен хумор! Книгата е остроумна и забавна за малки и големи, при това по различен и неочакван начин. Шегите са колкото натуралистични и директни, толкова и леки и незлобливи.

Персонажите също са впечатляващи, като всеки има свой характер и неповторими особености…дори прасето, та даже и Тримата мъдреци, които не обелват и една дума. Забележително е умението на Аугустин Санчес Агилар да създава образи, без да използва много прилагателни, например „добър/любопитен/загрижен/тревожен/“. Вместо това, авторът оставя героите сами да говорят за себе си, да се показват в една или друга светлина.

Ако се чудите защо това си струва да бъде отбелязано, отговарям веднага – похватът показва недвусмислено доверие в читателите и в способността им сами да извлекат от книгата заложените в нея послания и идеи.

Текстът е изграден изцяло под формата на писма от Валентин към Тримата мъдреци, като същевременно остава разчупен, а страниците се прелистват неусетно. Принос имат и комичните илюстрации на Алберто Диас.

Идеи за разговор:

  • Възможно ли е приятелство между човек и домашен любимец, пък бил той и прасе? Как животните показват, че ни разбират и обичат?
  • Помагат ли лъжите на Валентин и майка му? Какво биха си спестили, ако бяха казали истината в самото начало?
  • Оказва се, че в различните държави има толкова интересни традиции! Как се различат вярванията по Коледа в Испания и България?

„Да спасиш Кармело“ е истински забавна история и добър избор, когато не сте сигурни какво харесва дадено дете или искате да разпалите интерес към книгите. Смехът и привързването към героите са гарантирани!

Теми: приятелство, хумор, подаръци

Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.