Идеи за игри: Гласове от зеления свят

Книгите не са само за четене! Те са за изследване, окуражаване, вдъхновяване, учене и забавление. За да оживим и обогатим прочита им, ние от „Детски книги“ дадохме начало на рубриката „Идеи за игри“. В нея насочваме вниманието ви към определени книги, които служат за отправна точка за игри и разговори с децата.

След „Картинна енциклопедия на спорта“ и „Детектив Пиер решава случая“ е ред на едно заглавие за любознателни читатели и заклети природолюбители. За създаването му Стефано Бордильони (автор) и Ирене Пенаци (илюстратор) си сътрудничат с Ботаническата градина на университета в Падуа – създадена още през 1545 г. и приютяваща над 3500 растителни вида. 30 от тях, знайни и незнайни, изумителни и неподражаеми, разказват за себе си в „Гласове от зеления свят“ (изд. „Жанет 45“). Преводач е Нева Мичева, с чиито думи говорят редица култови детски книги.

Ето как да надградите прочита на „Гласове…“-те:

На почетната стълбица. Тази книга е пълна с рекорди – с шеметно високи, необхватно големи и смайващо древни дървета. Но кои са рекордьорите в животинското царство и какво умеят да правят те? Това ще разберете от „Животни строители“ (изд. „Пан“) и „Животни олимпийци“ (изд. „Фют“). Ако пък сте привлечени от насекомите, „Моята първа книга за природата“ (изд. „Хермес“) би могла да ви разкрие немалко жужащи, пълзящи и летящи рекорди.

Запознайте се с най-добрите, с техните постижения и с обстоятелствата, наложили им да се проявят.

Растителна музика. Свикнали сме да мислим за растенията като застопорени на място и неми – но дали действително са такива? Както ще научите от тази книга, някои от тях умеят да ходят и да реагират светкавично, да общуват едно с друго и да си помагат. А могат ли да говорят? И още как! Могат дори да музицират. Послушайте песента на дървесните пръстени с проекта „Years“ на Бертоломеус Траубек.

DIY фосили. Част от растенията, показани в „Гласове от зеления свят“, са с нас от дълбока древност. Фосилите са начин да установим присъствието на един или друг вид в определено време и пространство. Разгледайте запазени фосили в някой от природонаучните музеи в страната – или си направете собствен модел от плоско парче глина/пластилин и притиснато в него растение (или фигурка с изразен релеф). Така полученият отпечатък може да се изсуши и зарови в сандъче с пясък/пръст за истинско археоложко изживяване!

Очи в очи. Един от най-добрите начини да приобщите децата към растенията е да посетите заедно ботаническата градина. Част от героите на тази книга се срещат и в българската природа – секвои има край с. Богослов, гора от гинко – до Мало Конаре, а нарове и маслини ще наблюдавате предимно по морето. Но наблюдението не е единственият вариант да чуете гласовете на зеления свят. Припомнете си заедно баобабите на Малкия принц, пригответе си сладкиш с ревен или си осиновете истинска венерина мухоловка (продават се в немалко цветарски магазини и разсадници). Чудесно е, когато детето вижда онова, за което чете.

Аз, дървото. Приканете детето да си представи, че е дърво – високо и право, кичесто и клонесто, дълголетно и грижовно…Кой вид ще избере? Защо? Какво ще разкаже за своята история, за особеностите и суперсилите си? Ако работите с класове, ето една чудесна идея за домашна работа през септември – разказ от името на избрано дърво. Напомнете на децата, че могат да си помагат и с други книги – като „Дърветата“ (изд. „Дакелче“), „Чуваш ли как говорят дърветата?“ (изд. „Унискорп“), „21 идеи за занимания с дърветата“ („Фют“).

Желаем ви приятно четене и експериментиране!