Забавната наука: Кеплер, Галилео и небесата
Преди 400 години Галилео Галилей отворил прозорец към небето с помощта на телескопа. През 1609 г. Йохан Кеплер публикувал своята “Астрономия нова”, предлагаща ново виждане за Слънчевата система.
Филмът „Когато Слънцето спре – Кеплер, Галилео и небесата“ ни разказва малко известната история на любопитните взаимоотношения между двамата световно известни учени: една история както на възхищение, така и на съперничество, датираща от времето, когато дисциплини като религия, изкуство и наука били все още тясно свързани.
И Кеплер, и Галилей гледали високо в небето, докато на земята под тях все още бушувала Тридесетгодишната война. Кореспонденцията между протестанта Кеплер и католика Галилей започнала през 90-те години на 16-и век и продължила до 1610 г.
Дали действията на двамата са били ръководени само от здравия разум, или е имало и доза инат, суета, страх, нерешителност и жажда за слава и почести? А може би и завист към успеха на другия?
Днес всяко дете знае, че Земята се върти около Слънцето. Но в Европа от 16-и век това се смятало за абсолютно невярно. Роденият на 15 февруари 1564 г. изключителен астроном и изобретател, Галилео Галилей, разкрил тази истина с риск за репутацията и свободата си. Той отказал да подкрепи неверния възглед за Вселената, прекарвайки последните осем години от живота си под домашен арест. Но неговата почтеност предизвикала цяла плеяда от нови открития и познания.
Галилео защитил хелиоцентричната система във време, когато повечето астрономи се съмнявали в нея, защото още не били успели да наблюдават звездния паралакс. Паралаксът е породен основно от различните орбитални положения на Земята; той създава впечатлението, че близко разположените звезди се движат спрямо по-далечните.
Наблюдавайки паралакса, измервайки ъглите и използвайки геометрията, можем да определим разстоянието до различни космически обекти, особено звезди. Римската Инквизиция проучила този въпрос и стигнала до извода, че това може би е възможно, но не е факт.
По-късно Галилео защитил твърдението си, но то било изтълкувано като атака срещу папата, което го отчуждило от подкрепялите го до момента йезуити. Галилео бил изправен отново на съд и принуден да се отрече от твърдението си.
„Когато Слънцето спре – Кеплер, Галилео и небесата“ можете да гледате по образователния телевизионен канал Da Vinci на 15 февруари 2016 г. от 21:00 часа, а филмът „Исторически личности – Галилео“ на 15 февруари 2016 г. от 20:00 часа.