Обикновено вечер, след напрегнат работен ден, сме твърде изморени или изнервени. Тогава дори четенето на книжка за приспиване може да бъде предизвикателство за родителя. Но е факт, че децата, на които им се чете, се “отплащат” с по-спокойно поведение и по-успешно справяне с уроците – в живота и в училище. Традиционно ролята на четец преди заспиване играе майката. Ако обаче таткото се включва, положителният ефект от четенето върху детето е още по-силен. Затова решихме да ви предложим идеята на американския баща Джон Скели (www.thedadcollective.com), който споделя как татковците могат да минат едно стъпало по-нагоре и да започнат сами да съчиняват историите си:
Обичам да разказвам истории, особено на децата си. Приказките разкриват огромен свят с много възможности и с още повече важни уроци. Плюс това са перфектна част от процеса за приспиване на децата. Но какво правите, ако не сте добър разказвач? Не се тревожете – представям ви моята лесна рецепта за приказки:
Стъпка 1: Започнете с познати герои
Съберете заедно няколко познати приятели, роднини, филмови герои или хора, които децата ви ще разпознаят. Но не прекалявайте – ще трябва да помните всички участници в историята. В продължение на няколко месеца моите приказки започваха с Феноменалните и Покахонтас.
Стъпка 2: Продължете с приключение или разкрийте злодея
Конфликтът е важна част от приказката, въпреки че не е нужно да е страшен или напрегнат. При историите за приключения направете така, че героите да търсят предмет или място, което да е познато (аз често използвах детската площадка, в която имаше катерушка-ракета). При историите със злодеи създайте предизвикателство, което превръща една лесна задача в трудно начинание (често използвах преминаване на мост, пазен от много гладна и много ядосана мечка).
Стъпка 3: Първоначален провал
Тази е доста лесна стъпка. Просто опишете неспособността на героя да бъде успешен, да търси на правилните места, опишете опитите му да премести мечката и т.н. Използването на познати предмети и места (например търсене на предмета на приключението край къщата на баба и дядо) винаги е бонус.
Стъпка 4: Представете останалите герои/героини
Какво съвпадение! Персонажите, които могат да помогнат на главните герои да станат принцеси/рицари/нинджи са с абсолютно еднакви имена като на децата ви. Аз често карам главните герои да попитат децата няколко въпроса: „Можете ли да ни помогнете? Страх ли ви е от мечки? Виждали ли сте детска площадка с ракета?”
Стъпка 5: Създайте предизвикателство, което героите да могат да превъзмогнат
Тук е мястото, където децата се чувстват специални. Намерете просто действие, което главните герои не могат да извършат, и помолете децата да помогнат. Има ли логика в това г-н Феноменален да го е страх да се качи върху ракетата и да натисне копчето? Не. Но децата ми винаги са готови да му помогнат (тук е мястото от историята, на което включвам гъделичкането по всякакви причини).
Стъпка 6: Празнувайте
Нашите персонажи са постигнали целта си с помощта на приятелите си! Време е за парти/похапване/танци!
Очевидно приказките за лека нощ могат да бъдат всякакви – тази рецепта е само базов съвет. А ето и съставките на рецептата в обобщен вид, лесен за запомняне:
Рецепта за приказки:
- Главни герои
- Приключение/злодей
- Първоначален провал
- Нашите персонажи
- Предизвикателство/пречка
- Празнуване
Превод: Найден Върбанов