Под лупа: Твоето тяло е твое
У нас темата за сексуалното образование поражда множество дискусии. Дали децата не са твърде малки за нея и няма ли да им навредим, ако сложим под някаква форма въпроса на масата? Не и ако посланията са дозирани, а думите – подбрани, какъвто е подходът на Лусия Серано в „Твоето тяло е твое“ (изд. „Мармот“).
Какво ще откриете в книгата?
Всеки от нас има крака, ръце, глава и други части на тялото – „Всички части заедно сформират чудно изобретение: теб“. Както цялото тяло, така и определени негови елементи, наречени „интимни части“, са лични и неприкосновени. Което означава, че само собственикът им решава дали иска или не да говори за тях, дали да позволи да бъде докоснат. А това важи в особена степен за ситуациите, в които (непознати) възрастни проявяват желание да докосват дете. Истината е, че всеки може да откаже прегръдка или целувка, може да откаже дори да остане в едно помещение с човек, будещ безпокойство и тревога. И децата също трябва да знаят за тази своя свобода.
Прочит под лупа
Темата за личната неприкосновеност е особено важна, но не твърде популярна в обществото ни. У нас все още е нормално непознати възрастни да прегръщат, целуват и дори да заплашват децата. Не само че рядко се допитваме до тяхното мнение по въпроса, но и неволно подкрепяме тази тенденция. Дори и сега на децата нерядко се гледа като на собственост, а не като на индивиди с лично мнение и предпочитания. Простичките думи, с които в книгата е обяснено правото на „Не“ (и показаният начин за оттренирането им) оказват подкрепа на всички родители.
Нормализирането на всички части на тялото и назоваването им с официални наименования, вместо с отбягващи или омаловажаващи думи, също е сред добрите послания на книгата.
Тази практика е в противовес на по-широко разпространеното използване на жаргонни и умалителни изрази за сметка на медицински термини. И макар нарицателната дума сама по себе си да няма добро/лошо значение, стеснението ни да назовем нещата с истинските им имена отправя неизказано съобщение към децата – „срамно е“.
Уверението, че няма срамни тайни, а само такива, които ни карат да се чувстваме добре или зле, е особено важно. Децата са чувствителни създания и нерядко приемат, че вината е тяхна, ако между тях и възрастен/връстник се случи нещо нередно. Спокойствието да споделят това, което им тежи, е ключово за близостта им с родителите.
Някои елементи в „Твоето тяло е твое“ могат да предизвикат по-остри коментари или най-малкото учудване.
Така например предложението децата да разгледат интимните си части с огледалце не кореспондира с възрастта на аудиторията, към която е насочена книгата. То може да е добра идея по-късно, когато настъпи пубертетът, но за деца на 4-6 години е по-скоро излишно.
Идеята за интимността на собственото тяло трудно се съчетава с показаното съвместно къпане на деца и възрастни/деца от различен пол. Границите действително са важни и е редно те да бъдат двустранни. В тази връзка приучаването към самостоятелност в хигиенните навици е важно, както и ограничаването на разсъбличането на братя и сестри (над 4-5 г.) едни пред други.
Показаната ситуация в лекарския кабинет, при която лекарят пита малкото дете дали може да го докосне, за да провери здравето му, в повечето случаи е нереалистична у нас и е добре това да бъде изговорено преди предстоящо посещение.
Независимо от няколкото спорни точки в книгата, основните послания в нея като цяло липсват в културата ни и изказването им е повече от необходимо.
Идеи за разговор
- Попитайте детето дали е имало моменти, в които не е искало да го докосваме, но не ни е спряло. Когато обсъдите причините, лесно може да обясните, че е важно да изразява мнението си. Като допълнение можете да поиграете и на „Искаш ли да те прегърна“, например, както се случва в книгата.
- Темата за различията между телата ни, но еднаквата им ценност, също може да бъде спокойно дискутирана.
- Разликите между мъжките и женските тела също са нормални и е по-добре децата да научат това от родители си.
Теми: интимни части на тялото, граници, отстояване, зачитане, сексуално образование
Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.