Под лупа: Принцът на сънищата

Доскоро всички свързвахме името на Никола Райков с обичаните приказки-игри „Голямото приключение на малкото таласъмче“ (последвана от „Още по-голямото приключение …“  и „Най-най-голямото приключение на малкото таласъмче“), „Добросъците“, „Приказка от Два свята“ и „Дугулите и вълшебното листо“. Името му стои зад няколко успешни настолни игри, които пренасят децата във вълшебни светове, но и подаряват на семействата време едни за други. А сега е факт и книгата му „Принцът на сънищата“ (изд. „Геймтейл“)!

Какво ще откриете в нея?

Далеч от света на хората е скрит Светът на сънищата, чийто господар е принц Онейро. Той е нежно момче, харесващо усамотението си, а тишината запълва с музиката на своята хармоника. Всяка нощ Онейро посипва със звезден прах клепачите на децата и ги дарява с омиротворяващи сънища.

Една вечер обичайната разходка на принца го среща със Звезда – момиченце, което се бои от чудовища и е убедено, че те се крият навсякъде. Толкова се бои, че го е страх дори да заспи, за да не ги сънува. Така Онейро решава да придружи Звезда по време на сънното й пътешествие и я отвежда в замъка си. Случва се обаче нещо невиждано – звездвен прах полепва по клепачите на Звезда, докато тя сънува, и пред очите на принца героинята изчезва.

Онейро потегля на опасно приключение, за да намери новата си приятелка и да я върне обратно в човешкия свят.

Прочит под лупа

„Принцът на сънищата“ е повлияна от персонажи, книги и филми от недалечното, но непознато за децата ни минало. Това прави книгата предвидима само за възрастните, тъй като малките читатели едва ли биха разполагали с впечатления за сравнение. От друга страна, различната атмосфера в книгата им дава шанс да се пренесат в една по-спокойна и романтична литературна реалност.

Черно-белите фантастични илюстрации към книгата, дело на Никола Райков, също внушават лека меланхолия и безвремие и в този смисъл допълват добре историята. Едновременно цялостни и фрагментарни, концептуални и откъснати, каквито са повечето сънища.

Силно впечатление прави използването на дигитализиран шрифт, базиран на авторовия ръкописен почерк. Решението на Никола Райков предизвика дискусия сред екипа на „Детски книги“. Безспорно визуалният ефект е впечатляващ; притежаването на екземпляр, сякаш изписан лично от писателя, би могло да повлияе на цялостното възприятие на децата спрямо изданието като обект за притежание.

Погледнат от функционална гледна точка, ръкописният шрифт се отразява негативно на удобството за четене и значително затруднява по-неуверените читатели. Усилията им се фокусират върху самото разчитане на думите (особено непознатите), а не върху вникването в сюжета.

„Именно изборът на шрифт, който би трябвало да е най-сериозното предимство на изданието, смятам за сериозен недостатък. Ако изключим емоционалната част (да притежаваш книга, написана от автора за теб, с неговия личен почерк), шрифтът е тежък и затруднява дори възрастните в разчитането. Съществува голяма вероятност децата да не могат да се справят лесно с прочита и да се разочароват от четенето като процес. А целта на книгите за деца е да печелят читатели, не да стоят по рафтовете на библиотеките като реликви.“ – коментира Вал Стоева.

В края на „Принцът на сънищата“ е поместен кратък информативен текст, свързан със съня и процеса на сънуване. В голяма степен написаното в него е истина. Някои хора могат да имат известен контрол над сънищата си, като това понякога се случва естествено и спонтанно (т.нар. “Lucid dreaming”). Явлението по-често е свързано с осъзнатостта, че сънят е сън, отколкото с умението да моделираме сънищата посредством волята си, макар че това също е възможно. Като всяко нещо, lucid dreaming може да има негативни ефекти, защото сънят има голяма и недобре разкрита роля в живота ни. Няма обаче място за притеснения, защото състоянието е постижимо само с постоянство и прилагане на целенасочени техники. Конкретният Дневник на сънищата, описан на последните страници от книгата, действително помага на децата, а и на възрастните да помнят по-голяма част от нощните си преживявания, при това наситени с повече детайли.

Идеи за разговор

  • Какъв по-хубав повод да си разкажете най-хубавите, а и най-страшните сънища? Първото ще ви накара да мечтаете, второто ще нормализира страховете и кошмарите, през които неминуемо минават всички деца.
  • Бихте могли да стъпите върху „Принцът на сънищата“ като основа, над която да наградите, като предложите „Питър Пан“, „Приказка без край“, трилогията „Страната на сънищата“ от Юлия Спиридонова и други заглавия със сходни елементи.
  • Разбира се, можете да опитате и да направите свои дневници на сънищата.

Ако ви е нужна щипка магия и романтика, понесете се на крилете на сънищата! Кой смее да твърди, че приключенията насън не са също толкова вълнуващи, колкото тези наяве?

Теми: сънища, приказни светове

 

Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.