Под лупа: Кръстьо – частен детектив. В Долната земя

„Под лупа“ е рубрика, с която насочваме вниманието към заглавия, казващи и предлагащи много повече, отколкото се вижда на пръв поглед. Изходната позиция на прочита ни винаги са научните данни за етапите на детското развитие, както и доброто познаване на потребностите/нагласите/читателските умения/интересите на големи групи деца. Отзивите под лупа задължително включват и идеи за възрастните как да развиват читателска култура у дома, в училище, в библиотеката. 

„Кръстьо – частен детектив. В Долната земя“ е първата книга от поредица, създадена от писателката Юлия Спиридонова-Юлка (изд. „Фют“). Забавна, с отлично чувство за хумор, много приключения и мотиви от българския фолклор, книгата позволява на децата над 8 години да отключат своя интерес към четенето, да се посмеят с глас и същевременно да развият интереса си към приказките и легендите, като опознаят част от героите им чрез премеждията на Кръстьо.

Отзив за книгата можете да прочетете тук.

Старото издание на книгата.
Читателското преживяване чрез илюстрациите

Илюстратор на първото издание на книгата е Яна Левиева – изключително талантлива художничка, чиито илюстрации и до днес остават недооценени заради световното им и модернистично звучене. Стилът на Яна Левиева е изчистен и често неразбираем за детската (и част от родителската) публика, защото се отличава с много дълбок прочит на текста, съчетан с изумителна ерудираност, която изисква предварителни знания за декодирането на посланията, заложени от Левиева. Може би именно това несъответствие между знанията на основната аудитория на романа и илюстрациите е причината за недостатъчното популяризиране през годините на великолепната история, съчинена от Юлия Спиридонова.

Повече от 10 години след първата публикация, изд. „Фют“ решават да вдъхнат нов живот на „Кръстьо – частен детектив“.

Освен осъвременяването и леки промени в текста, илюстрациите са поверени на Албена Каменова, която създава по-разбираеми и достъпни за децата образи. Те подкрепят позитивно общата оценка и възприемането на текста от широката публика деца.

Четенето е комплексно занимание и всеки елемент може да повлияе на читателското преживяване. Затова хрумването на Каменова да разчупи оформлението на диалозите чрез различни цветове, балончета, различен шрифт и кегел на шрифта допълнително подпомагат днешните деца да се потопят в историята и да минат на следващото ниво: по-задълбочено вникване в текста отвъд простото прочитане на смешната, но и показателна история за добротата, смелостта, приятелството.

Новото издание на книгата.
Идеи за възрастните

Когато интересът на детето е спечелен и сюжетът е многопластов, възрастните биха могли да доразвият четенето, да насочат вниманието към детайли и дори да предложат идеи за игри, чрез които да подпомогнат трупането на всеобхватни знания. Романът на Спиридонова предлага безброй такива възможности, но едно от безспорните му достойнства е събуждането на интерес към приказките и фолклорните персонажи.

Приказките имат своята важна роля за формирането на моралните категории за добро и зло, изследването на различните гледни точки, опознаването на архетипите и изграждането на инструментариум за справяне с трудни ситуации. Макар да изглежда лесно да четем приказки на днешните деца, динамичният начин на живот често стопява търпението им. Приказка, чието действие се разгръща в рамките на 15-20 страници, може да се окаже тежка и неприятна за възприемане заради дължината, ограничените познания на децата дори в училищна възраст за предметите от бита (вретено, казан и т.н.) или героите (вещици, лами и хали, таласъми и др.).

Разтвор от актуалната версия.

Хумористичната история на Юлия Спиридонова успява да превърне персонажите от фолклора в по-познати образи чрез един модерен и забавен прочит (таласъмът например държи бензиностанция), като същевременно възрастните биха могли да хванат нишката, оставена от писателката, за да заплетат тази история с други приказки. Ето какво споделя и самата Юлка в тази връзка:

“Кръстьо – частен детектив. В Долната земя” беше замислена и написана като сценарий за детски филм по случай годишнина на Николай Райнов. За съжаление (или по-скоро късмет), БНТ се отказа от идеята за такава скъпа продукция.

Идеята да вкарам Кръстьо, съвременен антигерой, в приказния свят на Николай Райнов, не ме оставяше намира. Затова започнах да пиша книга, която много бързо излезе от рамките (или може би по-правилно е да кажа “релсите”).

Това стана в мига, в който си дадох сметка за следното – много от приказките на Николай Райнов са по мотиви от народни приказки. Някои от тях са битови, други са вълшебни, приключенски, понякога много страшни. Но в тях няма и искрица хумор. Според мен обаче в една детска книга винаги трябва да има много смях.

От тук нататък книгата пое с шеметна скорост през Долната земя, натоварена с пътници, качили се на спирка “Народни песни”, “Легенди”, “Поверия”, “Митове”, “Приказки”.

След като се качиха на влака, тези пътници се преобразиха.

Героите в народните приказки са еднопланови – юнак или злодей, глупак или хитрец и пр. Героите в “Кръстьо, частен детектив” са със сложни характери. Например самият Вампир (родом от приказката “Вампирова булка” на Николай Райнов), макар жесток и зъл, толкова обича дъщеря си, че е готов на всичко за нея.

Нито един герой в тази книга не е идеален. Всеки има куп недостатъци – лакомия, алчност, мързел, глупост… (А Кръстьо, главният герой, изтегли печелившия билет – той притежава всички тези недостатъци накуп). Само че всеки герой има и своите добри страни, понякога доста неочаквано проявени.

Тоест, нито един от героите в “Кръстьо – частен детектив” няма да намерите в друга приказка. Можете да намерите само негов първообраз. (Не търсете Минаващото човече, шефа на Кръстьо – Пинчертон – или Плетящата мишка, те са пътници без билет.)“

Ако искате да спечелите интереса на децата към народните песни, легендите, приказките, митовете и поверията, опитайте да потърсите заедно източниците на вдъхновение на Юлия Спиридонова. Прочетете някои от приказките, за да сравните приликите и разликите, приписаните от писателката черти на героите, промяната в образите.

Всичко това ще даде на децата не само познания от различни области, но и ще им позволи да видят как могат да вземат дадена идея, да я пренесат на друго място или в друго време, за да сътворят нещо ново, без да откриват топлата вода.

Когато купувате книги през партньорите ни чрез линковете в изображенията по-долу, помагате и на нас да продължаваме да четем и препоръчваме книги за Вас.