Летен спад в уменията или защо децата срещат трудности след дългата ваканция

Родителите, децата и учителите обикновено очакват лятната ваканция с нетърпение. За учениците това е време без домашни, без необходимост от ранно ставане и лягане, с други думи – време за свобода. На възрастните пък ваканцията предоставя облекчение, тъй като не се налага да водят децата си на училище и извънкласни занимания и да следят за изпълнение на домашните. Затова не е чудно, че всички сме склонни да се отпуснем през топлия сезон.

За съжаление, точно така става възможен т.нар. „летен спад в уменията“, който засяга особено силно четенето и математическите познания. Летният спад в уменията е общ термин, използван за загубата на знания и умения, придобити през учебната година. Ефектът се наблюдава поне от 1996 г., когато са публикувани първите изследвания на феномена и техните недвусмислени резултати.

Това, което малко хора знаят, е, че летният спад в уменията има кумулативен характер. Натрупва се с всяко лято и в крайна сметка може да доведе до изоставане с месеци и дори години. Напредъкът на много деца е възпрепятстван и при връщането им в училище стават все по-видими различията между отделните ученици, както и все по-трудно да се разбере актуалният учебен материал.

На какво се дължи летният спад в уменията?

Накратко причините се заключават в:

  • Отсъстваща структура през деня.

Да, лятото е времето да останем до по-късно, да разрешим игрите до тъмни доби, да си позволим хапване на крак по никое време, излежаване до обяд и др. Когато обаче това обхване всеки ден, намаляват и уменията за организираност и осмисляне на времето.

  • Повече време пред екраните.

Обичайно през ваканцията на децата се позволява много повече екранно време пред таблет, телевизор, игри, телефон. Повече ангажираност с техника означава не само по-малко време за четене/учене/социални активности, но и изменя когнитивни аспекти като фокусиране, обем на оперативната памет и т.н.

  • Понижен достъп до книги/образователни материали.

Това в особена степен засяга учениците и малчуганите от по-малки населени места или затворени общности, както и тези от семейства с нисък социален статус. Не е чудно, че обичайно това са и децата, срещащи най-много проблеми в овладяването на учебния материал и интеграцията в класа.

  • Липса на практика.

През лятото децата нямат възможност да практикуват усвоеното през учебните години. По правило ваканцията е период, в който откъсваме децата от грижи, задачи и задължения, за да си починат. Но, както добре знаем, всеки мускул, неизползван дълго време, в крайна сметка закърнява.

Какво можем да се направи?

Да бъдем активни е важно, ала това не значи да превърнем дома си в учебен център, нито да запълним всяка минута на децата си. Предлагаме няколко практични начина как да противодействате на летния спад в уменията и да помогнете на детето си да посрещне по-лесно и уверено първия учебен ден (а и всички след него):

  • Четете с/на детето си всеки ден.

Ритуалът с книга преди лягане може да се запази. Добре е и да четете и/или коментирате заедно по-предизвикателните заглавия от летния списък, както съветваме в тази статия.

  • Насърчете детето да чете онова, което харесва и иска.

Това може да означава и да не посегне по собствено желание към задължителната литература. Регулярните посещения на библиотеката са чудесен начин да му осигурите огромен избор и насърчителна среда. Ако търсите алтернатива на летните списъци, проверете препоръките на Вал Стоева, част от кампанията „70 книги, които обичаме“ на РБ „Христо Ботев“ – Враца.

  • Не пропускайте музеите по време на летните пътешествия.

В почти всеки туристически град има интересен музей. Така можете да преговорите част от наученото по история например, да дадете контекст и реални примери за бита в „Под игото“, да поговорите за това как работи окото или мозъкът (ако посетите музей на илюзиите) и др.

  • Не спирайте творческите занимания.

Ако детето ви свири на инструмент, рисува, танцува или посещава друга дейност, не спирайте уроците му през лятото. При финансова възможност е добре да го включите в тематичен лагер или лятна работилница. Те са различни – с фокус върху чужд език, умения за оцеляване и опознаване на природата, за развиване на музикалните способности и др.

  • Включете се в Лятната читателска щафета „Бисерче вълшебно“!

Щафетата дава свобода на децата да изберат сами какво харесват, както и да бъдат част от четяща общност. Книгите включват както по-нови, ката и по-стари, но все отлични заглавия, номинирани от издателите като най-добрите им заглавия през годините. Научете повече и потърсете другарче, с което да споделите емоциите. Срокът за участие е чак до 30 септември 2024 г., а наградният фонд за късметлиите, изтеглени на томболен принцип, е осигурен от верига книжарници Orange!

Ако сте се притеснили, че сте изпуснали голяма част от ваканцията – не се тревожете. Имате близо месец до началото на учебната година, за да подготвите детето да влезе в час.