Европа преминава през период на политически, социални и икономически промени. Културата, образованието и детската литература не остават встрани в такива моменти. Детските книги са средство за предаване на политически, социални, образователни и морални идеи, а възрастните, които ги създават или осигуряват достъп до тях, трябва да бъдат свободни от цензура и политическа намеса.
Защитата на правото на децата да четат, да бъдат чути и да имат достъп до възможно най-широк спектър от книги са основните темите на тазгодишната конференция на IBBY – Международният съвет за книги за младите хора.
- Какви книги можем да предложим на децата в този контекст?
- Какви представи за детството движат културните процеси?
- Какво включва учебната програма?
- Част ли е от нея насърчаването на участието и политическият дебат?
- Съществува ли цензура в детската литература?
- Има ли книги за момчета и книги за момичета?
- Кои са табутата?
Конференцията на IBBY Европа ще изследва ситуацията и влиянието й чрез преглед на значението й за изграждането на автономност у децата и дали възможностите за това са застрашени; ограниченията, с които се сблъскват издателите, създателите на книги и насърчителите на четенето.
На 3 април 2025 г., в рамките на Панаира на детската книга в Болоня, експерти по правата на човека, учени, писатели, илюстратори, издатели и насърчители на четенето ще се включат в дискусии за правото на децата да четат. Вал Стоева от фондация „Детски книги“ също ще бъде част от панелистите. Сред говорителите са и Ева Бергманс (експерт по правата на човека), Кен Уилсън-Макс (писател и илюстратор), Гванца Джобава (Международната асоциация на издателите), илюстраторът Крис Ридъл и други.