Skip links

Чували сме клишето за невероятната природа и географските дадености на България. Разбира се, с всичко се свиква, а хубавите неща бързо се приемат за естествена част от реалността. С други думи, рядко се замисляме, че страната ни предлага очарованието на различните сезони, извисяващата красота на планините, но и романтичната прохлада на морето. Само си помислете колко много хора по света трябва да напуснат пределите на страната си, за да потопят крака в сините води на някое море!

А какво всъщност знаем за нашето, Черно море? В училище първо и най-често се набляга на факта, че с него България граничи на изток, в добавка с някои детайли за местния риболов и икономически принос. То обаче има далеч по-голямо значение, затова ви приканваме да се гмурнете в него заедно с изд. „Мармот“ и книгата „Черно море“, написана от Александра Георгиева.

Какво ще откриете в книгата?

Вероятно по-лесно би било да се изброи какво (по  засегнатата тема) не бихте открили в нея. И все пак. „Черно море“ ще ви помогне да видите морето ни през друга призма, да го усетите като изпълнена с живот екосистема с бурно минало и интересно бъдеще.

В началото на изданието ще намерите кратка информация за водата  – откъде най-вероятно се е появила, с какво е важна за всичко живо на Земята. След това взорът ви ще се насочи към една по-малка синя част от земното кълбо, до която се намира и нашата страна. Още тук ще повдигнете изненадано вежди, след като разберете какво прави Черно море уникално или как са се появили плажовете по крайбрежната ивица. И изненадите, уверявам ви, няма да спрат дотук. Прелюбопитните факти за цвета на водораслите и сходството им с тревата по земната твърд или за най-голямата и стара подводна каменна гора в света, например, ще ви накарат да преразгледате летните ваканционни планове.

Ще се разходите из най-колоритните български крайморски населени места (Варна, Бургас, Созопол, Синеморец, Балчик), както и из защитените местности по Черноморието ни – езерото Дуранкулак, резерватите Ропотамо и Камчия и други. Пътьом ще се срещнете с невероятните (край)морски обитатели, представители на флората и фауната.

За съжаление, ще се замислите и върху урбанизацията на районите около Черно море, разрушаването на различни местообитания и природни образувания. Добрата новина е, че можем да се наслаждаваме на прохладата и мощта му, а едновременно с това да се грижим за него, да пазим обитателите му и себе си.

Прочит под лупа

Зад „Черно море“ стои трудът на немалко посветени на науката и морето експерти, за които има информация и на последните страници. Смятам за важно разглеждането на книгата „под лупа“ да започне именно с признание към тях, отдадеността и познанията им, защото те я правят наистина отличителна, стойностна и искрена. Едва ли бихте намерили по-добър извор на факти, грижа и желание за споделяне на наученото.

Огромното значение на книгата, извън енциклопедичната й стойност, е успешното представяне на Черно море като цялостен организъм, който носи и отнема живот, но и играе значителна роля в историческото и социално развитие на хората. Въпреки че първично свързваме морето с лятната почивка, със събиране на тен и строеж на пясъчни замъци, ние от хилядолетия си взаимодействаме с него по много и различни начини: изучаваме го, храним се от плодовете му, пътуваме и търгуваме по водите му, обменяме култури и знания, вдъхновяваме се от същността му и го претворяваме в изкуство.

Обичайно асоциираме Черноморието с Варна, Бургас или известните курорти, ала тук си припомняме, че всъщност не познаваме и половината от изменчивия му облик на север и на юг, че то изглежда различно, гледано през очите на човек, птица, риба или насекомо.

Илюстрациите на Радимира Йорданова и Симеон Желев допълват чудесно текста и онагледяват достатъчно добре написаното без излишен буквализъм или абстрактност.

Идеи за разговор

  • Кои са наи-интересните факти, които научихте от книгата?
  • Кои от морските животни и растения, описани в книгата, сте виждали?
  • А кои са градовете/селищата по Българското Черноморие, които сте посещавали? По какво се различават едно от друго?
  • Как трябва да се пазим, когато се излагаме под парещите слъчеви лъчи? Какво е нужно да знаем, когато влизаме във водата?
  • Планирайте едно по-различно пътуване – ако досега сте били предимно по Южното Черноморие, то набележете си какво искате да видите на север и обратното.
  • Потърсете допълнително информация за всичко, което ви развълнува в книгата.

Сигурна съм, че след прочита на “Черно море” ще побързате да извадите джапанките и хавлиите, ще се въоръжите със слънцезащитен крем, бинокъл и списък с дестинации. Търпение, скоро ще имаме възможност да се впуснем в изучаване на прекрасните ни брегове и местности. Дотогава обаче ми се иска да приютим малко уважение и смирение в себе си. Истината е, че всички ние и амбициозните проекти и постройки, които издигаме, сме само една снимка, кратък миг от дългата история на морето.

Купи с кауза от

Афилиейт линк към

Когато купувате книги и други продукти през линковете, публикувани в сайта ни, ние може да получим малки отчисления. Научете повече тук

Прочетете също и:

Разгледай
Дръпни